Bez odborně provedené tepelné ochrany soklu budovy se významně snižuje účinnost tepelné izolace horních stěn, podlah na rostlém terénu i suterénních obvodových stěn.
Použití vysokopevnostní tepelné izolace RAVATHERM™ XPS 300 WB z polystyrenové pěny s uzavřenými buňkami, která je odolná vůči vlhkosti a mrazu, poskytuje trvalé a efektivní řešení, a to i jako doplněk ventilovaných fasádních systémů z jiných tepelně izolačních materiálů.
Tepelná izolace soklů založená na bázi XPS musí být kvůli vzlínavosti a stříkající vlhkosti z vozovky a chodníku osazena do výšky nejméně 30 cm nad úrovní okolního terénu.
Description
KOMPLEXNÍ ZÁTĚŽ SOKLU BUDOVY
Tepelná izolace soklu budovy je vystavena intenzivní zátěži působením půdní vlhkosti, srážek, stříkající vody, mechanických rázů, huminových kyselin atd. Dlouhodobě spolehlivé fungování tak lze zajistit pouze výběrem tepelně izolačního materiálu, který splňuje veškeré kladené požadavky. Použití tepelně izolačních desek RAVATHERM™ XPS 300 WB z extrudované polystyrenové pěny poskytuje trvalé a účinné řešení díky příznivým vlastnostem tohoto materiálu:
- uzavřená buněčná struktura – zanedbatelná absorpce vlhkosti, mrazuvzdornost,
- vysoká pevnost, tuhost – odolnost vůči mechanickým rázům,
- zdrsněný povrch – vysoká přilnavost k betonu, maltám a lepidlům bez rozpouštědel.
Stavební řešení suterénních obvodových stěn a podezdívek budov bez tepelných mostů vyžaduje ve většině případů použití tepelně izolačních materiálů odolných proti vlhkosti a mrazu, které se vyznačují vysokou pevností a umožňují omítnutí.
Pro tepelnou izolaci podezdívek se doporučuje produkt XPS se strukturovaným povrchem, který je díky své vysoké přilnavosti vhodný pro nanášení omítek.
Tepelně izolační desky, které jsou odolné i proti mechanickým vlivům, nejsou citlivé na vlhkost, díky čemuž nedochází k jejich poškození v důsledku působení půdní vlhkosti, stříkající vody atd.
INSTALACE RAVATHERM XPS NA PODEZDÍVCE
V místech spojů tepelné izolace RAVATHERM XPS s cihlovým zdivem, jiným tepelně izolačním materiálem nebo tepelně izolačním materiálem suterénních obvodových stěn je třeba dbát na těsné spojení a přesné osazení. Tepelnou izolaci podezdívek lze instalovat jako trvalé izolační bednění nebo ji aplikovat dodatečně. V případě použití bitumenového lepidla je rovněž nutné podložení nebo dodatečné mechanické upevnění tepelně izolačních desek. Odpovídající povrchovou odolnost tepelně izolovaných podezdívek lze zajistit zpevněnou omítkovou vrstvou, prostřednictvím lepeného obkladu, přizdívky nebo obkladu z železobetonových dlaždic, umělého či tesaného kamene.
CIHLOVÉ OBKLADY, KAMENNÉ OBKLADY A OBKLADY Z DLAŽDIC
V případě lepených kamenných nebo keramických obkladů pokládaných na tepelnou izolaci aplikovanou na celém povrchu je třeba instalovat do lepidla vloženou síťku ze skelného vlákna. U obkladů o hmotnosti do 25 kg/m2 se použije jedna vrstva, v případě hmotnosti 25–40 kg/m2 dvě vrstvy armovací síťky. Obklady z kamene a umělého kamene je třeba aplikovat v souladu s technologickými předpisy pro obkladačské práce. Přizdívky se provádějí v souladu s pravidly pro zděné konstrukce (s patřičnými základy).
Na jednovrstvou výztuž ze skelného vlákna se aplikují natloukací, talířové nebo plastové hmoždinky, přičemž se počítá s maximální zátěží 8 kg hmotnosti obkladu na jednu hmoždinku. V případě dvouvrstvé výztuže ze skelného vlákna se hmoždinky aplikují mezi obě vrstvy armovací síťky při stejném rozložení hmotnosti. Na takto vzniklý povrch lze za pomoci vhodného lepidla a tmelení lepit obkladové dlaždice.