VÝHODY ZELENÝCH STŘECH
Snaha navrátit prostřednictvím architektonických řešení co největší část zelených ploch zabraných budovou se stává čím dál významnějším aspektem navrhování budov. Vytváření zelených střech a střešních zahrad je důležité především v městském prostředí. Zelené střechy mohou představovat rozšíření životního prostoru, přispívat k čistotě ovzduší a navíc mají významný podíl na zadržování dešťové vody. Jejich příznivé účinky se nepřímo projevují i šetrností vůči kanalizační síti pro odvod dešťové a odpadní vody. Inverzní skladba představuje osvědčené konstrukční řešení s dlouhodobou životností pro extenzivní i intenzivní zelené střechy. Hlavní výhodou systému je tepelná a mechanická ochrana izolace proti dešťové vodě prostřednictvím tepelně izolačních desek.
Výsledkem extruzního výrobního procesu při produkci extrudovaného polystyrenu (XPS) je homogenní materiál s uzavřenou buněčnou strukturou a hladkým (tzv. extruzním) povlakem. Tento materiál má celou řadu kladných materiálových vlastností:
- dlouhodobě vysoká tepelně izolační schopnost,
- odolnost proti vodě a mrazu,
- vysoká pevnost,
- vysoká odolnost proti difuzi vodních par.
Díky těmto příznivým vlastnostem je tepelně izolační materiál XPS vhodný mimo jiné pro dokonalou realizaci zelených střech.
Description
EXTENZIVNÍ ZELENÉ STŘECHY
Extenzivní zelené střechy jsou vytvářeny především na základě ekologických aspektů. Tyto střechy obvykle neslouží k pobytu osob. Celková tloušťka vrstvy není větší než 6–15 cm. Hmotnost střech s nejtenčími vegetačními vrdtvami je 45–60 kg/m2, zatímco hmotnost těžších střech může být ve vlhkém stavu až 160–250 kg/m2. Pro správně fungující extenzivní střešní zahrady je třeba použít rostliny, které dobře snášejí sucho a vyžadují nenáročnou péči.
Jako vegetační vrstva mohou být použity především směsi zeminy s vysokou schopností zadržovat vodu nebo speciální minerální substráty, jež fungují rovněž jako drenážní vrstva. V takovém případě není potřeba aplikovat samostatnou drenážní vrstvu. Doporučená tloušťka vrstvy je nejméně 6–10 cm. Kořenová síť souvislé vegetace zajišťuje stabilitu proti zatížení větrem, avšak podél okrajů střechy a přilehlých ploch je nutný přídavný zásyp a na okrajích a kolem vtoků musejí být v souladu s pokyny pro izolaci střechy vytvořeny podélné a plošné štěrkové násypy.
INTENZIVNÍ STŘEŠNÍ ZAHRADY
Intenzivní střešní zahrady jsou střešní zahrady s tloušťkou vegetační vrstvy nejméně 30 cm, které mohou odpovídat zahradám ve dvorech domů. Tloušťka vegetační vrstvy je omezena pouze únosným zatížením střešního pláště a již v případě substrátu o tloušťce 1–1,5 m mohou být vysazovány i menší stromy. Typickými formami střešních zahrad jsou zahrady pro relaxaci, dětská hřiště, parky nebo zeleninové zahrady. Tyto typy střešních zahrad představují jejich nejcennější formy. Jsou stejně všestranné jako běžné zahrady, a proto vyžadují pravidelnou údržbu, zavlažování a patřičné zásobování živinami.
Typ a složení substrátu intenzivních střešních zahrad, stejně jako aplikace vhodných rostlinných kultur by měly být určeny zahradním návrhářem. Ochranu větších rostlin před větrem je třeba zajistit v závislosti na tloušťce vegetační vrstvy odborným kotvením a oporami.
VÝSTAVBA ZELENÝCH STŘECH
Materiál izolace zelených střech proti dešťové vodě musí být odolný vůči kořenům (např. materiály s certifikací FLL). V opačném případě je nutná instalace samostatné vrstvy na ochranu proti prorůstání kořenů. Tepelně izolační desky RAVATHERM XPS poskytují dodatečnou ochranu pro hydroizolační membránu, nemohou však nahrazovat ochranu proti prorůstání kořenů.
Důležitým hlediskem při vytváření sklonů a zajištění odvodnění je, aby izolační desky XPS nebyly dlouhodobě pod vodou. Základní konstrukční podmínkou je, aby podklad hydroizolačních desek zajišťoval sklon alespoň 2 %. (Střechy bez sklonu nesplňovaly očekávání dokonce ani v případě plně chráněných hydroizolačních materiálů, například u zelených střech.)
V případě intenzivních střešních zahrad doporučujeme vyvarovat se použití drenážních vrstev vystavených neustálému působení vody.
Ve všech případech je důležitá instalace paropropustné separační vrstvy umístěné na horní straně tepelné izolace, která zabraňuje vyplavování jemných částic do drenážní vrstvy nebo mezi tepelně izolační desky a zároveň poskytuje mechanickou ochranu povrchu desek.
Jako drenážní vrstvu nad tepelnou izolací lze použít vrstvu štěrku, drceného kameniva či expandovaného jílu o tloušťce 30–40 mm nebo jiné speciální materiály (drenážní rohože, profilované odtokové desky atd.) a lehké, kombinované systémy, které zajišťují neomezený průchod vodních par tepelnou izolací.
Použití agregátu z expandovaného jílu nebo keramzitu v případě drenážní vrstvy napomáhá účinnému a rychlému odvodu vody a zajišťuje rovněž funkci retenční vrstvy. Díky tomu zůstává na střeše požadované množství vody, zatímco přebytečná dešťová voda je efektivně odváděna.
Z hlediska tepelně izolačních materiálů poskytují tepelně izolační desky XPS dokonalé řešení. Vhodný materiál představuje vzhledem k vyššímu zatížení minimálně typ XPS 300. V běžných případech se desky pokládají v jedné vrstvě na vazbu, zatímco desky se stupňovitou drážkou se instalují těsně vedle sebe ve vrstvě odpovídající tepelnému dimenzování.
V případě zelených střech je bez ohledu na to, zda se jedná o intenzivní, nebo extenzivní řešení, nutné použít substrát speciálního složení a stejně tak je třeba věnovat zvláštní péči výběru plánované vegetace.